Spoření


 

Mnoho lidí si zaměňuje spoření s investováním, jsou to pro ně synonyma, bohužel i spousty rádoby poradců, když hovoří o spoření, má na mysli investování. Ve skutečnosti investování a spoření jsou dva rozdílné způsoby jak zhodnotit peníze, které se liší jak časem, tak způsobem zhodnocování. Investování je vhodné na střední a dlouhodobý horizont, zatímco spoření je efektivní pouze na krátký až maximálně střednědobý horizont.

Spořit se dá několika způsoby. Zde je vhodné si vytvářet rozumnou finanční rezervu na horší časy. Rezerva je velmi důležitou součástí finanční stability klienta. Pokud se porouchá např. lednička, pračka či vozidlo, není nutné si brát od banky či dokonce nebankovní instituce nějaký úvěrový produkt a zbytečně se zadlužovat, ale stačí pouze sáhnout do svých uspořených rezerv, použít je a pak je opět postupně doplňovat.

Při řešení této oblasti se podíváme na Vaší současnou peněžní rezervu, probereme její výši a nastavíme výši spoření na udržení popř. navýšení rezervy. Probereme také vhodné způsoby spoření s ohledem na množství a likviditu peněžních prostředků dle Vašich potřeb.